Fra pilotprosjekt til lokal satsing for barn på gata

Med støtte fra SOS-barnebyer i Norge har SOS-barnebyer i Etiopia testet et pilotprosjekt for å hjelpe barn vekk fra gata. Nå går etiopiske myndigheter inn med egne midler for å skalere opp arbeidet.  

SOS-barnebyers arbeid med barn på gata i Etiopia, Barn gjør lekser på rehabiliteringssenteret.

Programmet Children in Street Situations (CiSS) er utviklet for barn og unge som lever eller tilbringer store deler av dagen på gata.  SOS-barnebyer i Etiopia har nå fått et betydelig bidrag fra Amhara-regionens fond for rehabilitering og gjenoppbygging (ARRFO) til dette arbeidet. 

Bidraget skal brukes til å utvide arbeidet i byene Dessie og Kombolcha fra 2026 til 2028. 

At lokale myndigheter nå går inn med egne midler, er en viktig milepæl. Det viser ikke bare at arbeidet gir resultater for barna og familiene som får støtte, men også at myndighetene ønsker å investere i løsninger som fungerer.

Bygger på erfaringer som har gitt effekt

Gjennom oppsøkende arbeid, rehabilitering, familiegjenforening, utdanningsstøtte og styrking av familier og lokalsamfunn har programmet hjulpet barn tilbake til trygghet, omsorg og skolegang. 

Støtten fra SOS-barnebyer i Norge og Heimstaden Bostad gjorde det mulig å utvikle og teste modellen i Etiopia. Erfaringene fra Addis Abeba, Adama og Dire Dawa har vist at modellen fungerer. Det er en viktig grunn til at myndighetene nå velger å investere i arbeidet og nå ut til flere barn og familier.

Les også

Et hjem i familien

Varig endring og forebygging

Barn havner i gate- og gatelignende situasjoner av mange ulike grunner. Fattigdom, konflikt, vold i hjemmet, skolefrafall, flukt og mangel på støtteordninger gjør at mange barn mister den tryggheten de trenger. 

For disse barna finnes det sjelden én enkel løsning. 

Derfor kombinerer CiSS direkte støtte til barna med oppfølging av familier, utdanningsstøtte, inntektsmuligheter og samarbeid med lokale myndigheter og lokalsamfunn. Målet er ikke bare å hjelpe barn bort fra gata, men å forebygge at nye barn havner der. 

Skal nå flere barn og familier

Det utvidede prosjektet i Dessie og Kombolcha skal gjennomføres fra 2026 til 2028. Målet er å nå 1 530 barn med tilknytning til gata og 333 unge i gate- og gatelignende situasjoner direkte. I tillegg skal 840 familier få støtte, og mer enn 6 000 personer i lokalsamfunnene vil få indirekte nytte av innsatsen. 

Arbeidet kommer på et viktig tidspunkt. Amhara-regionen er fortsatt preget av konflikt, fordrivelse og tap av levebrød. Det gjør mange barn og unge særlig utsatt for familiesplittelse, skolefrafall og et liv på gata. 

Ishiwme var et av barna som levde på gata. SOS-barnebyer hjalp han tilbake til familie og ga stabil støtte som varer.

Les også

Vekk fra gata for godt

Når resultater skaper vekst

For SOS-barnebyer er dette en viktig del av en større satsing: å utvikle løsninger som ikke bare hjelper barn her og nå, men som også kan bli videreført lokalt. Erfaringene fra Etiopia brukes også til å styrke arbeidet for barn i gate- og gatelignende situasjoner i andre land.

Målet er at flere barn skal få vokse opp med trygghet, omsorg og skolegang – helst i sin egen familie. Når det ikke er mulig, skal de få god omsorg i en annen familie. 

Slik jobber vi med barn på gata

Arbeidet bygger på fire hovedpilarer:

  • Forebygging gjennom familiestyrking og bevisstgjøring i lokalsamfunn.
  • Rehabilitering gjennom oppsøkende arbeid, midlertidig botilbud og psykososial støtte.
  • Reintegrering gjennom familiegjenforening eller alternativ omsorg.
  • Systemstyrking gjennom samarbeid med myndigheter og lokale partnere.

Støtt arbeidet vårt for at barn skal vokse opp med omsorg i sin egen familie. Bli SOS-fadder!

Velg et månedsbeløp.

Felt merket med * må fylles ut

Les vår personvernerklæring.