To av våre partnere gjør flytting tryggere for barn

For mange barn er flytting en stor omveltning. Nye omgivelser, nye rutiner og ofte et farvel til det som er kjent. Alt skjer raskt, og det er ikke alltid lett for barna å henge med. 

Aktiv sin bok Olivia flytter i Espira barnehager

Det var dette Aktiv Eiendomsmegling ønsket å sette ord på da de utviklet barneboken Olivia flytter. Boken er et initiativ for å løfte barns perspektiv og bidra til at barn i større grad blir inkludert i flytteprosesser. 

50 000 barn flytter hvert år

– Det finnes mye barnelitteratur om livsendringer som familieforøkelse, skilsmisse, sykdom og dødsfall, men lite om flytting, sier administrerende direktør i Aktiv Eiendomsmegling, Karsten Onsrud. 

– Og det til tross for at dette berører opp mot 50 000 familier og barn hvert år. 

Samtidig som boken tok form, åpnet det seg en mulighet gjennom SOS-barnebyers partnernettverk. Her kom Aktiv i kontakt med Espira barnehager, en arena der historien om Olivia kunne leve tett på barna og familiene den er skrevet for. 

Forfatter Agnes Thorstvedt til venstre, sammen med Karsten Onsrud, administrerende direktør i Aktiv Eiendomsmegling, holder barneboka Agnes flytter mellom seg. Foto. Espira
Administrerende direktør i Aktiv Eiendomsmegling, Karsten Onsrud sammen med forfatteren, Agnes Thorstvedt.

Møtene som fulgte la grunnlaget for et samarbeid. Aktiv tok initiativ til å lansere boken i Espiras barnehager, der barna fikk møte Olivia og en fortelling som setter ord på tanker og følelser mange kan kjenne seg igjen i, og som kan åpne for samtaler mellom barn og voksne. 

Fra 2024 ble boken tatt i bruk i flere av Espiras barnehager, og den brukes fortsatt. 

Ulike bransjer, felles engasjement 

Selv om de kommer fra ulike bransjer, deler Aktiv og Espira et viktig utgangspunkt. De møter barnefamilier i overgangsfaser. 

Gjennom SOS-barnebyers partnernettverk får samarbeidspartnere på tvers av bransjer mulighet til å møtes. Det gir rom for å dele kunnskap, utvikle ideer og danne nye samarbeid med et felles samfunnsengasjement som utgangspunkt. 

– Hvem skulle trodd at et eiendomsmeglingsselskap og en barnehagekjede kunne finne så mye felles grunn, forteller Mari Fagerheim fra Espira. 

– Vi møter mange familier på flyttefot, og deler ønsket om at barna skal bli sett, inkludert og ivaretatt i flytteprosessen. 

I Espiras barnehager brukes bøker aktivt for å gi barna ord for det de føler og opplever, og for å sette i gang samtaler de kanskje ikke visste de trengte. 

Aktiv sin bok Olivia flytter i Espira barnehager
Barnehagebarn i en av Espira barnehagene leser i Oliva flytter

– Språk er et av våre satsingsområder, og vi jobber aktivt for at bøker skal være lett tilgjengelige og en naturlig del av hverdagen i barnehagen. 

Olivia flytter har fått en naturlig plass i barnehagene og brukes som utgangspunkt for samtaler om det å flytte, savn og nye begynnelser. 

– Vi ser tydelig at boka engasjerer både barn og ansatte, og den blir et konkret og nyttig verktøy når temaet flytting dukker opp. 

Læring og verdi for alle involverte 

Samarbeidet har gitt mer enn bøker i hyllene. 

Aktiv har donert bøker til barnehagene, og samarbeidet har også ført til kunnskapsutveksling. 

Espira deler sin fagkunnskap om barns behov i flytteprosesser, mens Aktiv tar med seg innsikt tilbake til egne meglere. 

– Tilbakemeldingene fra både barn og voksne er at temaet er svært relevant, forteller Onsrud. 

Aktiv sin bok Olivia flytter i Espira barnehager
Olivia flytter står godt plassert i bokhyllene til Espiras barnehager

Samarbeidet mellom Aktiv og Espira er et eksempel på hvordan partnere kan finne nye måter å bidra på gjennom et felles nettverk. 

Skolegutt som smiler og peker lekent på en jente han deler pult med på skolen.

Les også

Bli samarbeidspartner

Når ulike aktører møtes, kan det oppstå samarbeid som gir verdi langt utover det hver enkelt gjør alene. 

Boken kan lyttes til gratis på alle strømmetjenester og er i salg på svovel.no for 149 kroner.