Ny avtale mellom Fagforbundet og SOS-barnebyer vil gi enda flere barn muligheten til å vokse opp med beskyttelse og omsorg i en stabil familie.

Fagforbundet har signert en ny samarbeidsavtale med SOS-barnebyer for arbeidet i Huambo i Angola. Avtalen med Fagforbundet kommer til å sikre flere barn og familier støtte og oppfølging i årene som kommer.
– Fagforbundet ønsker å fortsette arbeidet for barn og unge gjennom å styrke familier og lokalsamfunn i Huambo fordi vi ser det nytter. Samarbeidet skaper stort engasjement blant medlemmene våre og de tillitsvalgte, og er et eksempel på den internasjonale solidariteten vi i Fagforbundet står for, sier leder Helene Skeibrok.
Langvarig engasjement
Samarbeidet hadde 20-årsjubileum i 2025, og har inkludert bygging og drift av en egen barneby sammen med et omfattende engasjement i og for hele lokalsamfunnet i Huambo. Støtte til familier, til skole og barnehage samt boring av brønner er eksempler på tiltak som har og fortsetter å skape store ringvirkninger.
Underveis har SOS-barnebyer i Angola endret sin strategi, og jobber nå mer forebyggende samt tilbyr fosterhjemsløsninger for de barna som fortsatt trenger alternativ omsorg.
– Det handler om å bruke den lokale erfaringen og kompetansen hos de som er nærmest barna og familiene, for å utvikle robuste og bærekraftige tiltak. Å kunne være med på å bygge oppunder og forsterke denne endringen kjennes veldig riktig, sier Skeibrok.
Fagforbundet ønsker å fortsette arbeidet for barn og unge gjennom å styrke familier og lokalsamfunn i Huambo fordi vi ser det nytter.
Helene Skeibrok, forbundsleder
Tilpasses nye behov
Den nye avtalen legger til rette for at innsatsen i større grad kan tilpasses dagens behov. Med den nye avtalen vil Fagforbundet bidra til at flere barn kan vokse opp i en familie, i et sterkere lokalsamfunn.
*På bildet: Generalsekretær i SOS-barnebyer Sissel Aarak og forbundsleder Helene Harsvik Skeibrok. Foto: Fagforbundet
Les mer om resultatene av Fagforbundets støtte
Historie
Solidaritet i særklasse
Gjennom 20 år i Huambo, Angola, har Fagforbundet sett både barn og omsorgsmodellen vokse seg ut av barnebyen.
Historie
Barnabyhe gir tilbake
Barnabyhe fikk hjelp gjennom vårt forebyggende program, nå har hun blitt en ressurssterk familieforsørger som gir tilbake til lokalsamfunnet.
Historie
En ung mann med store drømmer og målrettet innsats
Antonio er en ung mann på 24 år som med hardt arbeid og stor viljestyrke har bygget sin egen fremtid. Han viser at det nytter.
