Yrkesopplæring gir unge fremtiden tilbake
Caetano arbeidet på jordet fra han var ti. Severino tok ansvar for småsøsknene som 14-åring. Nå er begge 24 år, og yrkesopplæring har gitt dem flere muligheter.
Gjennom praksis tjener de egne penger og bidrar til familien, samtidig som de arbeider mot egne mål: Caetano vil utvikle butikken sin, mens Severino drømmer om å starte for seg selv.
Caetano måtte tidlig bidra
Som tiåring hjalp Caetano Sanahele moren på jordet etter skoletid. Faren arbeidet i et steinbrudd. Inntektene fra foreldrenes arbeid skulle forsørge familien, men pengene kom ikke alltid i tide til å betale skolepengene.
– Faren min jobbet i steinbruddet, og moren min på jordene. Noen ganger var det vanskelig å skaffe penger til å betale for skolen, fordi arbeidet var sesongavhengig og det ikke alltid var penger tilgjengelig.
Gjennom store deler av oppveksten delte Caetano tiden mellom skolen og jordbruksarbeidet. Til tross for lange dager og mye ansvar hjemme fullførte han videregående med fordypning i fysikk og biologi.
Nå er han 24 år, bor i Pataca i Cambiote i Angola og er selv far til en seks måneder gammel jente. Han ønsker tryggere økonomisk oppvekst for datteren sin.
Veien dit går foreløpig gjennom en liten butikk og en praksisplass hos et bygg- og anleggsselskap.
Vil leve av egen butikk
I 2023 hjalp samfunnsaktivisten Adelina familien hans med å bli en del av SOS-barnebyers familiestyrkingsprogram. Gjennom programmet fikk Caetano opplæring i IT, murerfaget og landbruksdrift. Senere fikk han et mikrolån for å utvikle butikken sin.
– Med mikrolånet prøver jeg å utvikle butikken min og forsørge oss gjennom inntektene den gir.

Sammen med fire andre unge er han også i praksis hos bygg- og anleggsselskapet ACA. Der får han en månedlig godtgjørelse på 50 000 kwanza.
Han vil fortsette på utdanningen og jobber videre med butikken. Samtidig trenger familien fortsatt bidrag. Farens inntekter varierer, og inntektene fra jordbruket strekker ikke alltid til.
– Det er ikke alltid lett, fordi det finnes perioder der pengene lar vente på seg, men vi gjør vårt beste for familien.
Severino fikk voksenansvar som 14-åring
I Tchitutula i Cambiote bor Severino Catewa Simba. Han er jevngammel med Caetano og måtte også kombinere skolegangen med arbeid og ansvar hjemme.
Da Severino var 14 år, forlot faren familien. Moren ble alene med åtte barn, og Severino tok mye av ansvaret for søsknene. Han hjalp dem med å gjøre seg klare til skolen, lagde mat og fulgte de yngste hjem.
I tillegg hjalp han moren på jordet.
– Fra veldig ung alder måtte jeg ta vare på søsknene mine og hjelpe moren min med arbeidet på jordet.
Moren solgte av avlingen for å betale barnas skolepenger. Selv om familien hadde dårlig råd, fullførte Severino videregående med fordypning i fysikk og biologi i 2023.
Etter videregående var det få jobber å få. Han begynte som hjelpearbeider i et steinbrudd.
Da en kvinne som heter Felícia fikk kjennskap til familiens situasjon, hjalp hun dem med å komme i kontakt med SOS-barnebyer. I 2024 ble Severino en del av familiestyrkingsprogrammet og fikk opplæring i elektrikerfaget.
I dag er han i praksis hos ACA. Som Caetano får han en månedlig godtgjørelse på 50 000 kwanza. Pengene dekker egne behov og bidrar til familiens utgifter.

– Denne muligheten har forandret måten jeg tenker på. I dag har jeg mer kunnskap, tjener mine egne penger og kan hjelpe familien min.
Vil mer enn å få endene til å møtes
Caetano og Severino er to av flere unge voksne som har fått yrkesopplæring gjennom SOS-barnebyers familiestyrkingsprogram i Huambo.
Programdirektør Andresa forteller at ungdommer som har fullført opplæring i murer- og elektrikerfag, nå bidrar med rundt 50 000 kwanza i måneden til familiens inntekt. Med kunnskapen de har fått, kan de tjene egne penger og hjelpe familien.
Severino jobber fortsatt på jordene og i steinbruddet ved siden av praksisen. Slik får han inntekter fra flere hold. Målet er å starte for seg selv.
Caetano fortsetter å utvikle butikken ved siden av praksisen. Han ønsker å kunne forsørge seg selv og datteren, og bidra til familien.
Yrkesopplæringen har gitt begge flere muligheter. Caetano ønsker å utdanne seg videre og gi datteren en økonomisk tryggere oppvekst. Severino vil starte for seg selv.
Ansvaret for familien er fortsatt stort, men nå har begge erfaringer og fagbakgrunn å bygge videre på.
Les mer om vårt arbeid:
Historie
En ung mann med store drømmer og målrettet innsats
Antonio er en ung mann på 24 år som med hardt arbeid og stor viljestyrke har bygget sin egen fremtid. Han viser at det nytter.
Historie
Fra småsalg til egen butikk
Fra småsalg til egen butikk: Zahra klarte å skape egen inntekt og trygghet for barna. Les historien hennes.

