Massedrap, tvangsforflytninger og fullstendig sammenbrudd i beskyttelsessystemer for sivile – barn i Sudan gjennomlever en av de mest ødeleggende krisene i landets historie.
– Verdenssamfunnet må ta tak før det er for sent for en hel generasjon barn i Sudan, sier Limia Ahmed i SOS-barnebyer i Sudan.

Volden i Sudan fortsetter å øke i omfang og brutalitet. Titusener er drept, og millioner flykter fra dag til dag. Mange får kun med seg det de står og går i.
– Det internasjonale samfunnet må trappe opp diplomatiske og politiske tiltak for å få slutt på konflikten før situasjonen forverres ytterligere, og enda flere barn mister livet, utsettes for vold eller må se familiemedlemmer blir drept, sier Sissel Aarak, generalsekretær i SOS-barnebyer.
Mest ødeleggende i historien
SOS-barnebyer har gjentatte ganger anmodet om at angrepene på sivile må stanse umiddelbart, og at humanitære organisasjoner får uhindret tilgang til områder der mennesker desperat trenger hjelp. Millioner er drevet på flukt, forteller Limia Ahmed, fungerende leder for SOS-barnebyer i Sudan.
– Barn over hele Sudan lever nå gjennom en av de mest ødeleggende krisene i landets historie. Mange har mistet tilgang til skole, helsehjelp og et trygt sted å sove. Hver eneste dag øker risikoen for sult, sykdom og utnyttelse. Barn mister mer og mer av følelsen av normalitet og trygghet, sier Ahmed.
Fortsetter arbeidet
SOS-barnebyers ansatte i Sudan fortsetter arbeidet med å gi barn og familier beskyttelse og psykososial støtte, der det er mulig å nå frem. På den andre siden av grensen til nabolandet jobber SOS-barnebyer i Tsjad for å gi barn og familier som har flyktet fra Sudan, beskyttelse og psykososial støtte. De har etablert såkalte trygghetssoner for barn – med aktiviteter og læring som kan gi barn en slags normalitetsfølelse, og jobber med å gjenforene barn som har kommet bort fra familien sin.
– Til tross for enorme utfordringer gjør våre kolleger det de kan for å sikre at barna i vår omsorg er trygge, og nå ut til familier i krise. Men politikere, diplomater og ledere må sørge for at Sudan ikke blir overlatt til seg selv. Det vil risikere fremtiden til en hel generasjon barn, sier Ahmed.
Menneskeskapt sultkrise
Sultkatastrofen som nå rammer Nord-Darfur, inkludert El Fasher, er dramatisk.
Hungersnød er erklært, og titusenvis av barn behandles for akutt underernæring. Byen er overveldet av dødsfall og masseflukt – et speilbilde av en nasjonal krise der over 21 millioner mennesker står overfor katastrofale nivåer av sult, og mer enn 10 millioner er drevet på flukt. Over halvparten av dem er barn – noe som gjør dette til verdens største humanitære kriser for barn på flukt.
– Dette er i likhet med de aller fleste av dagens sultkatastrofer menneskeskapt. Det finnes mat, men krigen gjør det umulig for familier å få tak i den. Væpnede grupper blokkerer veier, markeder kollapser, og humanitær hjelp nektes adgang. Og barn rammes som alltid hardest, sier Sissel Aarak.
Må ikke ignoreres
Mange barn er blitt skilt fra foreldrene sine i kaoset. Andre har opplevd brutale overgrep. De har sett mennesker bli drept eller lemlestet, utsatt for seksuell vold og bortføring. Skoler og helseklinikker har blitt angrepet. For mange finnes det ikke lenger trygge steder.
– Dette kan ikke fortsette, denne krisen kan ikke ignoreres. Vi står sammen med folket i Sudan – spesielt barna og familiene som nå kjemper for livet – og vi fortsetter å gi støtte gjennom våre programmer og humanitære arbeid. Men verdenssamfunnet må også nå handle med mot og medmenneskelighet. Barna i Sudan fortjener at vi ser dem og handler på vegne av dem, avslutter Sissel Aarak, generalsekretær i SOS-barnebyer.


