En jente på åtte år står ute med et skilt rundt halsen der det står «Jeg reiser alene». Bildet er fra kampanjefilmen til SOS-barnebyer og symboliserer barn i Sudan som vokser opp alene i kriseområder.

HJELP BARNA I SUDAN

Du kan hjelpe barn som er helt alene i Sudan denne julen!

Din julegave gir til trygghet og omsorg til barn som Muna (8), som er helt alene i kriser, krig og konflikt.

Som SOS-fadder gir du en månedlig gave som gir til trygghet og omsorg til barn som Muna (8), som er helt alene i kriser, krig og konflikt.

Velg et månedsbeløp.

Felt merket med * må fylles ut

Les vår personvernerklæring.

Massedrap, overgrep og total svikt i systemene som skal beskytte barn og sivile. Barna i Sudan lever midt i en av de mest ødeleggende krisene i landets historie. Voldens omfang og brutalitet øker for hver dag som går, barn og unge flykter for å overleve, mange av dem alene.

Muna (8) reiser på flukt alene i Sudan

Muna representerer bare ett av mange barn i Sudan som reiser alene på flukt fra krig og vold. Uten foreldre eller trygge voksne som kan passe på henne, har hun selv måttet bli «voksen» for å kunne passe på lillesøsteren sin.

Jenta i filmen er en skuespiller som representerer bare ett av mange barn i Sudan som er på flukt fra krig og vold, uten foreldre eller trygge voksne som kan passe på henne.
*Mannestemmene i filmen er AI-generert.

Sudan er rammet av en av verdens største humanitære kriser. Millioner av barn er på flukt, og mange reiser helt alene. Uten mat, uten skole, uten medisiner, uten en trygg voksen som passer på. Med bare en teltduk som skiller dem fra en skummel verden.

For barn som Muna handler livet om å overleve fra dag til dag. Uten voksne til å beskytte dem, er de utsatt for overgrep, sult og sykdom.

SOS-barnebyer er i Sudan og tar vare på barn som Muna. Vi gir barn og familier mat, vann og medisinsk støtte, og sporer opp familier slik at de gjenforenes.

Barn som er alene mister tryggheten først

I Sudan skjer krigen ofte i det stille, men konsekvensene er alt annet enn stille. Overgrep brukes som våpen. Matveier og nødhjelp blokkeres. Hus brenner ned med mennesker inni.

Mange barn står midt i denne krisen alene. De mister tryggheten først når frontlinjene flyttes, og får hjelpen sist når veiene inn stenges.

Barna som flykter for livet bærer den største prisen. Siden slutten av oktober har nesten hundre tusen mennesker flyktet fra Darfur. Halvparten av dem er barn som reiser på flukt alene. Som har blitt separert fra familien eller mistet dem på den livsfarlige veien til trygghet.

Barn som er for små til å forklare hvem de er. Barn uten en hånd å holde i når de krysser grensene i stekende sol eller gjennom nattemørket.

Til tross for farlige forhold i Sudan, får vi delt ut mat og grunnleggende sanitærutstyr til barn og familier som mangler alt. Foto: SOS-barnebyer

Darfur: mer enn to tusen sivile drept i løpet av tre døgn.

Av de drepte var det familier som forsøkte å skaffe mat og humanitære arbeidere. El Fasher har vært innesperret i over 600 dager.

Nå er hungersnød i El Fasher bekreftet. Barn er alvorlig underernærte fordi hjelpen ikke slipper gjennom. Barna som har klart å flykte kommer med sult, feber og en stillhet som er vanskelig å tolke.

I Kordofan og Khartoum drives familier på flukt av kamper og droneangrep.
Barna som er alene på flukt, er også ofte de som ikke blir fanget opp av noen. De går dager uten trygghet, mat og hvile. De har ingen som taler deres sak og eller som forteller dem hvor de skal henvende seg.

Likevel finnes det håp. Vi har klart å nå ut med mat, beskyttelse og støtte til familier og barn som er fanget i krigen. Nye nødhjelpsprosjekter er i gang for å gi livsviktig hjelp til dem som nettopp har flyktet.

Ingen barn skal måtte overleve flukt eller krig alene. De trenger voksne som ser dem, trygghet som varer lenger enn en grensepassering. Barn trenger noen som holder fast når alt annet forsvinner.

Situasjonen i Sudan og barna vi jobber for nå:

  • Vold og overgep brukes som våpen, og barn som er alene har ingen sjanse.
  • Matmangel, kollaps i helsesystemet og mangel på rent vann rammer millioner av barn og familier.
  • Over 30 millioner mennesker trenger humanitær hjelp, cirka halvparten av dem er barn. 
  • Konflikten involverer den sudanske hæren (ledet av Abdel Fattah al-Burhan) og Rapid Support Forces (RSF), ledet av Hemetti. 
  • Krigen mellom hæren og RSF startet 15. april 2023 og har vart i over to år.
  • Underliggende årsaker: folkegrupper i Darfur opplever makt- og ressursulikhet, manglende representasjon fra sentralmyndighetene, og konflikter om land og vann.
  • I flyktningleirene i Tsjad gir vi barn og familier trygghet, helsehjelp og omsorg.
  • Våre kollegaer i Sudan gjør alt de kan for å beskytte og ta vare på barn som er alene, og hjelper familier å holde sammen.

Kilde: FN

Barna som er helt alene er mest utsatt for vold

Barn i Sudan som ikke har en voksen til å beskytte seg er mest utsatt for vold, utnyttelse eller å bli rekruttert som barnesoldat. I dag er 6,7 millioner mennesker i risikosonen for kjønnsbasert vold, svært mange av dem jenter og barn.

Barn og voksne flykter fra kampene i Sudan

Les også

Sudan: Millioner av barns oppvekst står på spill

Barn har mistet foreldrene, tryggheten og fremtiden. De bor i overfylte leirer uten mat og medisiner. Mange er i krigen helt alene uten omsorg og beskyttelse.

Barna spør hver dag når de skal hjem. Foreldrene svarer ikke – for hva skal de si? Det finnes ikke noe hjem lenger.
Og kanskje er det like greit at barna ikke forstår.

Feltarbeider og kollega i Sudan
Barn på flukt i Sudan, klatrer opp på lastebil. Foto: AFP
Flukten fra krigen i Sudan: Barn klatrer på en lastebil fylt med familiers eiendeler. Foto: AFP

Ønsker du å gi årets julegave til barn som Muna (8)?

Ved å gi en gave med mening gir du en gave som varer.

Du gir omsorg, beskyttelse og en trygg hånd å holde i til barn som reiser alene gjennom livet.

Gi julegaven på vegne av deg selv eller noen du er glad i, og få et takkekort du kan laste ned og gi videre.

Ofte stilte spørsmål:

Ni år og alene på gata

Men hun hadde jo egentlig en mamma. Ingabire (9) var en av de mange barna som lever alene på gata i Rwanda.

Les siste nytt fra Sudan og om vårt arbeid her: