Fra konflikt til nye muligheter
For å skape en bedre hverdag for barna måtte Pierre og Charlotte først få bedre grep om både konfliktene hjemme og familiens økonomi. De fikk hjelp til begge deler – og etter hvert begynte endringene å forsterke hverandre.
Da familien til Pierre* og Charlotte* kom i kontakt med SOS-barnebyer i Cibitoke i Burundi i 2022, var situasjonen vanskelig.
De hadde seks barn mellom 8 og 22 år, men inntektene strakk ikke til. Bare tre av barna gikk fortsatt på skolen. De tre andre hadde måttet slutte fordi familien ikke hadde råd.
Men økonomien var ikke den eneste utfordringen.
Hjemmet var også preget av foreldrenes hyppige konflikter. De var ofte uenige om penger, om hvordan familiens ressurser skulle brukes og om hvem som hadde ansvar for hva hjemme.
Det skapte uro i hele familien.
Å finne løsninger sammen
Alle familier som får støtte fra SOS-barnebyer, får sin egen faste sosialarbeider som følger familien over tid. Tiltak og type hjelp blir bestemt i samråd med familien ut fra behov og muligheter.
Sosialarbeideren i Pierre og Charlottes tilfelle så hvordan konfliktnivået mellom foreldrene påvirket hele familien. Stadige uenigheter, dårlig kommunikasjon og konflikter om hvordan familiens ressurser skulle brukes, skapte en anspent situasjon hjemme. Dette gikk ut over ikke bare familiens økonomiske stabilitet, men også barnas trivsel.
Pierre og Charlotte fikk tilbud om parterapi. I samtalene jobbet de med å forstå hva konfliktene egentlig handlet om. De fikk hjelp til å kommunisere bedre, fordele ansvar og finne måter å ta beslutninger sammen på. Alle problemene ble ikke borte, men de fikk gode verktøy til å håndtere utfordringene bedre.
Gradvis endret forholdet mellom dem seg. Tilliten ble sterkere, de snakket bedre sammen og begynte å planlegge familiens framtid i fellesskap.
For barna betydde det et roligere hjem og foreldre som i større grad kunne være til stede for dem.
Fra støtte til egen inntekt
Samtidig trengte familien noe helt konkret: mer penger å leve av.
Pierre og Charlotte fikk derfor økonomisk støtte til å starte en inntektsgivende aktivitet. De brukte pengene på griser og geiter og fortsatte å dyrke bønner, mais, kassava og bananer.
Charlotte fôrer geitene familien kjøpte med den første økonomiske støtten. Etter hvert ga arbeidet overskudd nok til å investere videre.
Da de senere kunne selge deler av avlingen, valgte de å investere videre.
– Det var i september 2025. Etter at vi hadde solgt en stor del av avlingen, bestemte vi oss for å kjøpe en maskin for bearbeiding av palmeolje. Det fantes ikke noe slikt tilbud i området vårt, forteller Charlotte.
Det viste seg å være en god idé.
I dag kommer palmedyrkere fra området til familien for å få bearbeidet palmenøttene sine. Selve bearbeidingen tilbyr familien gratis. Inntekten får de gjennom å selge restproduktene fra prosessen, som kan brukes blant annet som brensel, råstoff til såpe og dyrefôr.
– Siden vi startet med dette, har alt forandret seg. Inntekten vår har økt betydelig, sier Charlotte.
Nye muligheter for barna
Den bedre økonomien merkes også direkte i barnas hverdag. De tre som fortsatt går på skolen har det skolemateriellet de trenger. At hjemmesituasjonen nå er stabil og god, gjør at de har bedre forutsetninger for å følge undervisningen.
For de tre eldste, som allerede hadde falt ut av skolen, har familien sammen med programmet funnet andre veier videre. Den eldste datteren får yrkesopplæring i søm, mens de to guttene er involvert i familiens virksomhet med palmeolje.
De eldste barna i familien har fått muligheter til å skaffe seg ferdigheter og skape seg en inntekt.
Når foreldrene får mulighet til å lykkes
Arbeidet for å bedre barns oppvekstsvilkår må starte med foreldrene. Når økonomisk press, konflikter og mangel på muligheter tar all plass, kan det være vanskelig for foreldre å gi barna den tryggheten og oppfølgingen de trenger.
Derfor er det så viktig å styrke foreldrenes evne til å løse konflikter, samarbeide, ta gode beslutninger og skape en stabil inntekt.
For Pierre og Charlotte har kombinasjonen vært avgjørende.
De har fått et bedre forhold, mer kontroll over økonomien og mulighet til forutsigbarhet fremover. Nå planlegger de å pusse opp huset sitt – med penger de selv har tjent.
Og barna vokser opp i en familie der foreldrene i større grad har både overskudd, verktøy og muligheter til å være der for dem.
*Av hensyn til personvern, er navnene endret.



