– Aldri se ned på deg selv

En uplanlagt graviditet satte en bråstopp for Snorias planer om yrkesutdanning. For mange i henne situasjon betyr det å bli mor slutten på all skolegang. Men Soria fikk en ny mulighet, og grep den.

Gjennom støtte til familier i Malawi har Snoria bygget opp sin egen systue – og planlegger nå å utvide med flere symaskiner og gi enda flere jenter nye muligheter. Foto Cornel van Heerden

Da Snoria (23) ble gravid som tenåring, sluttet hun på skolen.  
 
– Jeg var helt knust fordi jeg ikke kunne fortsette utdanningen min. Jeg måtte være hjemme og ta meg av barnet mitt, forteller Snoria. 
 
Snoria ønsket mer enn å bare være hjemme med datteren. Hun ville kunne forsørge seg selv og barnet. Gjennom SOS-barnebyer i Malawi fikk hun mulighet til yrkesopplæring i søm og motedesign.  

Etter at hun fullførte opplæringen, fikk hun støtte fra programmet i form av en symaskin, slik at hun kunne starte sin egen virksomhet i lokalsamfunnet. 

Snoria utenfor systuen sin – neste steg er å utvide med flere symaskiner og skape flere arbeidsplasser. Foto: Cornel van Heerden

Snoria foran systuen hun selv har bygget opp.

Vil gi muligheter til andre jenter

– Det var utfordrende i starten, fordi jeg bare hadde én symaskin. Men jeg var bestemt på å få det til, og jobbet hardt for å skaffe kunder. Jeg fikk flere og flere oppdrag, og i dag er jeg en kjent næringsdrivende i området, sier Snoria stolt. 

Med flere oppdrag fulgte behovet for flere hender. Hun har allerede lært opp to jenter, i tillegg til at moren hennes også jobber i systuen. Snoria mener at flere jenter og unge kvinner bør få yrkesopplæring, slik at de kan bli økonomisk selvstendige. 

Jeg oppfordrer andre unge, og spesielt jenter, til å ikke se ned på seg selv. De må tenke at også de kan lære seg et håndverk som gjør at de kan klare seg selv, i stedet for å havne i tidlige ekteskap eller bli gravide for tidlig.

Snoria

Utvide og gi noe tilbake

Snorias plan er å utvikle virksomheten videre, blant annet ved å kjøpe flere og mer moderne symaskiner og annet nødvendig utstyr. Om fem år ser hun for seg at bedriften har vokst, og at hun har kunnet lære opp mer enn 17 jenter. 

– Jeg ser for meg en større systue, med flere jenter som jobber sammen med meg, sier hun. 

Snoria vil lære opp flere og utvide virksomheten sin. Moren hennes jobber også i systuen. Foto: Cornel van Heerden
Snoria vil lære opp flere og utvide virksomheten sin. Moren hennes jobber også i systuen.

Ved å utvikle virksomheten ønsker hun både å gi noe tilbake til lokalsamfunnet og skape en bedre framtid for datteren sin. 

– Jeg vil at datteren min skal gå på en god skole og få muligheten til å lykkes. Jeg ønsker også å støtte andre barn i lokalsamfunnet med skoleuniformer. På den måten kan jeg gi tilbake og hjelpe som ikke har råd, slik at det ikke skal stå i veien på muligheten til å gå på skole. 

Slik jobber vi i Malawi

  • Støtter familier slik at barn kan vokse opp i egen familie
  • Gir yrkesopplæring og mulighet til å tjene egne penger
  • Følger opp familier over tid, til de klarer seg selv
  • Samarbeider tett med lokalsamfunn og myndigheter for å styrke sosial beskyttelse for familier
  • Sikrer barn uten omsorg en trygg oppvekst i fosterfamilier

Snoria er en av mange som får støtte gjennom SOS-barnebyers forebyggende arbeid i Malawi – en satsning som nå når langt flere barn og familier enn tidligere.

Les mer her:

Historie

Mer forebygging – samme ansvar

I Malawi når SOS-barnebyer nesten tjue ganger flere barn gjennom forebygging. Støtte til familier gir bedre omsorg og varige resultater.

Støtt arbeidet vårt for at barn skal vokse opp med omsorg i sin egen familie. Bli SOS-fadder!

Velg et månedsbeløp.

Felt merket med * må fylles ut

Les vår personvernerklæring.