Sør-Sudan er ikke i stand til å ta imot de mange tusen flyktningene, blant dem 2000 flyktningbarn, som myndighetene i Sudan har bestemt at skal tvangsreturneres innen mars. De etniske konfliktene internt i Sør-Sudan har eskalert, volden øker dramatisk og antall internt fordrevne flyktninger stiger. Etter at Sør-Sudan ble erklært uavhengige fra Nord-Sudan i juli i fjor har det vært konfliktfylte forhandlinger om oljereservene og mange frykter at også en ny krig mellom de to landene skal starte.
Sør-Sudan trenger hjelp
Retur av etniske grupper fra nord, som før landdelingen også var internt fordrevne, vil øke urolighetene ytterligere i det unge landet. Myndighetene i Sør-Sudan har slått alarm og er svært bekymret fordi de verken har kapasitet, penger eller kompetanse til å håndtere den humanitære krisen.
Publisert 21/02/2012
SOS-barnebyer skal igangsette nødhjelp som skal gi beskyttelse til flyktningbarn og deres familier:
- Et nødhjelpssenter for 400 barn opprettes i Juba og Malakal. Målgruppen er barn mellom 0 og 12 år som er foreldreløse eller har kommet bort fra sine foreldre. SOS-barnebyer oppretter sentrene i samarbeid med andre humanitære organisasjoner i de to byene.
- Et barnevennlig senter med tilbud om psykososial hjelp, rekreasjonsmuligheter og undervisning etableres i tilknytning til nødhjelpssentrene.
- Et prosjekt for gjenforening starter i begge byene. SOS-barnebyer vil jobbe kontinuerlig med å finne barnas slektninger og gjenforene barna med sine familier. Hvis det viser seg at mange barn fortsatt er alene etter denne innsatsen, må andre langsiktige tiltak vurderes.
For å hjelpe flest mulig barn vil SOS-barnebyer samarbeide med andre humanitære organisasjoner og lokale myndigheter. Nødhjelpsprosjektet har en foreløpig tidsramme på seks måneder.
Les mer om SOS-barnebyers nødhjelpsarbeid.