Lokalkunnskap og tilstedeværelse

I SOS-barnebyer jobber lokalt ansatte med god kunnskap om kultur, politikk og barns spesielle behov i området. Foto: Benno Neeleman
SOS-barnebyer er etablert i 133 land og er i stand til å gi rask og effektiv nødhjelp, basert på lokalkunnskap og erfaring i det rammede området.

SOS-barnebyer har mer enn 30 000 ansatte i 133 land over hele verden. Når et land rammes av en katastrofe, har SOS-barnebyer i mange tilfeller vært til stede i området i flere tiår. I alle de 133 landene er det etablert samarbeid med nasjonale, regionale og lokale myndigheter. Infrastruktur og kontorer er på plass, og logistikken er opprettet. 

I SOS-barnebyer jobber lokalt ansatte med god kunnskap om kultur, politikk og barns spesielle behov i området. I de fleste land finnes det dessuten SOS-medisinske sentre. På bakgrunn av dette kan SOS-barnebyer respondere raskt og gi nødhjelp tilpasset lokale behov. 

Godt nettverk og samarbeid

Organisasjonens internasjonale nettverk og ressurser i naboland bistår i nødhjelpsaksjoner ved behov. SOS-barnebyer samarbeider i tillegg med lokale og nasjonale myndigheter, samt organisasjoner som Røde Kors og relevante FN-organisasjoner som UNHCR (FNs Høykommisær for Flyktninger) og UNICEF.

Lokalt ansatte skaper tillit

98 prosent av de ansatte i SOS-barnebyers programmer, er fra lokalbefolkningen. Når barns sikkerhet skal ivaretas og lokale politiske utfordringer håndteres, er det er en stor fordel å være godt etablert på stedet. Det skaper tillit i lokalsamfunnet å vite at SOS-barnebyer ikke vil trekke seg ut når tv-kameraene er slått av. 

Beskyttelse av barn som er alene

Barn er ofte ekstra utsatt for utnytting og trafficking i kaoset etter en katastrofe. For å beskytte barna er det en styrke å være godt kjent på stedet og vite ”hvem som er hvem”. SOS-barnebyer har lang erfaring i å ta seg av barn uten omsorg, og de ansatte er allerede sjekket og godkjent som omsorgspersoner av offentlige myndigheter. I tillegg har SOS-barnebyer god kompetanse på å hjelpe barn som er traumatisert etter krig eller katastrofer. SOS-barnebyer jobber også med å lete etter slektninger og gjenforening av barn og familier.